Агат

Камінь вулканічного походження, з шаруватою текстурою і неповторними малюнками.
Мінерал відомий людству вже більш ніж 6 000 років, і залишається популярним і донині...

Агат

етимологія

від грец. ἀγαθός - "корисний"

сімейство:

кварц

твердість за шкалою Мооса:

6.5 - 7

щільність

2.6

колір

вся палітра відтінків

форма кристала:

тригональна

місце видобутку:

Мадагаскар, Бразилія, Грузія, Індія, Уругвай


Походження


Агат – стародавній мінерал, перші згадки про нього з'явилися ще у III столітті до н.е. Вироби з агату збереглися в єгипетських гробницях і стародавніх похованнях Англії. За різними версіями назва мінералу походить від річки Ахатес на Сицилії, або від грецького «агатес», що в перекладі означає «щасливий».
З давніх-давен агат застосовувався для виготовлення печаток, декоративних і ювелірних виробів. Майстри вирізали з агатів камеї, талановито використовуючи шарувату будову і різницю в забарвленні смуг каменю. Агатами прикрашали вівтарі. Найбільший виріб з агату зберігається у Відні, в Музеї історії мистецтва. Це тарілка діаметром 75 см.

Агат може бути частково або повністю прозорим. Він має шарувату текстуру, шари можуть бути різних кольорів.  Це створює неповторний малюнок на поверхні мінералу, від візерунків до зображень, схожих на природні пейзажі.

Різноманітність кольорів і фантазійні орнаменти на зрізі обумовлені поступовим нашаруванням халцедону, а також утворенням пустот, які з часом заповнюються іншими мінералами, наприклад, гірським кришталем, гематитом та іншими. Завдяки декоративним властивостям, агат особливо цінується серед ювелірів.

Агат утворився в гірських лавах внаслідок зрощення різних мінералів сімейства кремнезему (SiO2), переважним мінералом у яких є халцедон. Він має шарувату структуру, яка може бути різних кольорів і прозорості. Завдяки чому при поперечному зрізі проявляється оригінальний малюнок.

Твердість агату 6.5 - 7.0 одиниць за шкалою Мооса. Після полірування поверхня набуває скляного блиску, проте на зламі він більш матовий і жирний.
Агати відрізняються один від одного розташуванням смуг, забарвленням, наявністю включень і т.д. Таким чином, налічується понад 150 різновидів агату! Найчастіше зустрічаються агати з концентричними смугами – бразильський тип. Рідше – зразки уругвайського типу з прямолінійним розташуванням смуг.ВластивостіСтародавні греки використовували агат при вивченні риторики. А стародавні римляни ворожили на агатових смугах. Також приблизно три тисячоліття тому з цього мінералу почали робити персні-печатки.


У Середньовіччі вважали, що на володаря агату зійшло боже благословення. Власник каменю сподівався, що його вважатимуть приємним співрозмовником, і він викличе у навколишніх лише симпатію. І до сьогодні багато хто впевнений, що виріб з агатом вносить гармонію в навколишнє середовище, позитивно впливаючи на здоров'я господаря, надаючи йому впевненості, захищаючи від небезпек і негативної енергетики. Агати червоних відтінків символізують любов і відданість, раніше такими каменями обмінювалися закохані, якщо їм судилася тривала розлука.

Найсильнішим завжди був чорний агат, він зміцнював дух, оберігав від зла. Чорні камені часто використовувалися в магічних ритуалах. Агату приписується здатність вбирати в себе негативну енергію, захищаючи власника, тому літотерапевти рекомендують очищати камінь від негативу в проточній воді.
Агат символізує здоров'я і довголіття, гармонію і захист. Піднесений у дар люблячою людиною він мусить стати прекрасним талісманом і вірним оберегом на все життя.

Турмалін
Фосфосидерит
Кіаніт