Топаз

Камінь представляє собою мінерал високої щільності з характерним скляним блиском, найчастіше синіх відтінків.
Ті, хто раніше скаржився на безсоння, відзначають поліпшення сну після придбання топазу!

Топаз


етимологія

від санскритського слова «тапас» – тепло

сімейство:

топаз

твердість за шкалою Мооса:

8

щільність:

3.4 – 3.5

колір:

відтінки блакитного, жовтого, рожевого, коричневого и зеленого

форма кристала:

ромбічна

місця видобутку:

США, Індія

Походження

Топаз – фантастичний дорогоцінний камінь, який заслужив любов ювелірів своїми приголомшливими кольорами та довговічністю. Показник твердості 8 за шкалою Мооса є вищим, ніж у алмазів, сапфірів та рубінів. Це плеохроїчний дорогоцінний камінь, в якому можна побачити кольори під різними кутами, коли ви рухаєте його під променями світла. 

Наприклад, червоний топаз може показувати темно червоні, жовті й рожеві відтінки. Незважаючи на те, що топаз стійкий, він має ідеальне розщеплення, яке, хоча і є стабільним після ограновування і виготовлення ювелірних виробів, часто створює проблеми для лапідарістов при розрізанні.

Достеменно невідомо, як цей камінь отримав назву. Відомо лише, що маленький острів в Червоному морі, який сьогодні відомий як Зебергед, колись називали «Топазіос». Пліній Старший, автор «Природної історії» в першому столітті нашої ери, пов'язує дорогоцінний камінь з островом і стверджує, що назва острова походить від грецького слова «Топазос» – «шукати». Хоча острів був місцем народження і видобутку перидота (хризоліта) для Клеопатри, в той час Топаз там не видобували. Тим не менш, протягом всієї історії два коштовні камені неодноразово плутали один з одним, адже обидва можна знайти у яскравих золотисто-зелених відтінках. Інші вважають, що назва дорогоцінного каменю походить від санскритського слова «тапаз», що означає вогонь.

Топаз є найтвердішим мінералом в своєму класі. Має сильний скляний блиск з перламутровим відливом. Кристал може мати різноманітні кольори: зустрічаються камені синіх відтінків, блакитних, рожевих. Однак при тривалому впливі сонячних променів мінерали втрачають забарвлення, тому ті зразки, що були знайдені біля поверхні землі, зазвичай майже безбарвні.

Більшість топазів, призначених для виготовлення прикрас, проходять процедуру облагородження, яка полягає в опроміненні і термообробці кристалів для додання їм більш насиченого кольору. Незважаючи на те, що облагороджені камені виглядають набагато яскравіше і ефектніше, вартість їх при цьому знижується.

Найбільш дорогими є природні топази насичених рожевих і фіолетових відтінків. Також цінуються блакитні, жовті, золотисто-коричневі камені. У ювелірних виробах найчастіше використовують топази діамантовою і смарагдового огранювання. Великі колекційні екземпляри на ринок виходять у вигляді кабошонів або зовсім без обробки.

Місценародження мінералу виявлені по всьому світу: найбільш важливими районами є Бразилія, США, Мадагаскар і Нігерія. Зразки дорогоцінного каменю були виявлені в різних місцях Великобританії.

Властивості

Поряд з цитрином, топаз є мінералом листопада. Це рекомендований весільний подарунок на честь четвертої і двадцять третьої річниці. Проте, його чудовий блиск і кришталева чистота робить його вдалим подарунком на всі випадки життя

Навколо Топаза кружляє більше легенд, ніж навколо будь-якого іншого дорогоцінного каменю. Протягом століть він був відомий як потужний магнітний камінь, який привертає любов і удачу. У Біблії він згадується як один з дорогоцінних каменів, що прикрашають дванадцять святих воріт Єрусалиму.

Кажуть, що в 1100-х роках великий золотий топаз був подарований монастирю леді Хильдегард (дружини Теодориха, графа Голландії), який був настільки яскравим, що його використовували вночі для освітлення внутрішньої частини каплиці. Його світіння дозволяло священикам читати свої молитви без використання ламп.

В Європі в епоху Відродження (1300 – 1600) вважалося, що Топаз руйнує злі чари і розсіює гнів. В Індії його носили як підвіску, трохи вище серця, щоб забезпечити собі довге життя, красу та силу розуму.

Португальці називають безбарвний вид топазу «pingos D'agoa», що означає «краплі води». І ця краплинка може бути втілена в ювелірному виробі!

Єгиптяни вірили, що камінь отримав свій колір від золотого світіння Бога Сонця - Ра. Це зробило Топаз талісманом влади, який захищав своїх власників від зла.

Топаз стане в нагоді тим, кому в процесі своєї діяльності доводиться багато спілкуватися – дипломатам, психологам, керівникам. Бізнесменам прикраси з топазом принесуть успіх у фінансових справах, камінь допоможе розпізнати обман і справжні наміри партнерів. Як амулет або талісман топаз краще носити у вигляді каблучки на вказівному пальці або підвіски.

Смарагд
Чароїт
Жовтий сапфір